به کلینیک تخصصی ما خوش آمدید…

آبله مرغان

مقدمه

آبله مرغون یک بیماری ویروسی انتقالی است. این بیماری باعث تشکیل جوش‌های قرمز و آبله‌ای در پوست و اندام‌های داخلی می‌شود. آبله مرغون به طور عمده توسط ویروس “هرپس ویروس مرغان” ایجاد می‌شود و می‌تواند برای مرغان بزرگسال و جوجه‌ها آسیب‌های جدی ایجاد کند.

آبله مرغان تا چند روز واگیر دار است؟

مدت زمان واگیری ان متفاوت است.  به طور معمول، ابتلا به آبله مرغون تا حدود 10 تا 14 روز واگیری دارند. در برخی موارد، این مدت ممکن است بیشتر یا کمتر از این باشد.

آبله مرغان چه شکلی است؟

جوش‌های آبله‌ای که در آبله مرغون شکل می‌گیرند، معمولاً در طول تمامی بدن  مشاهده می‌شوند. این جوش‌ها ابتدا به صورت قرمز و تورم دیده می‌شوند و سپس به آبله‌های پر از مایع تبدیل می‌شوند. در برخی موارد، این آبله‌ها ممکن است دچار خارش و تورم شوند.

چه چیزی برای آبله مرغان ضرر دارد؟

بیشتر مواد ضدعفونی‌کننده و قرص‌های ضدباکتری بر روی جوش‌های آبله‌ای مرغان ضرر دارند. استفاده از این مواد می‌تواند باعث تحریک بیشتر جوش‌ها و حتی عفونت‌های ثانویه شود. بنابراین، بهتر است از استفاده از این مواد پرهیز کرده و به طور معمول جوش‌ها را به طور طبیعی بهبود بخشید.

پماد آسیکلوویر:

پماد آسیکلوویر یکی از داروهایی است که برای درمان آن استفاده می‌شود. این پماد دارای خواص ضدویروسی است که می‌تواند به کاهش شدت و مدت زمان بیماری کمک کند. با این حال، قبل از استفاده از هر گونه دارو، بهتر است با یک پزشک یا دامپزشک مشورت کنید تا دوز و روش استفاده صحیح را برای مورد خاص خودتان بدانید.

تب آبله مرغان چند روز طول می‌کشد؟

تب در آبله مرغان معمولاً برای چند روز به طول می‌انجامد. مدت زمان تب و شدت آن بستگی به وضعیت سیستم ایمنی و نوع و شدت عفونت دارد. در برخی موارد، تب ممکن است تا چند روز پس از ظاهر شدن جوش‌ها ادامه داشته باشد و سپس به تدریج کاهش یابد.

قرص آسیکلوویر برای آبله مرغان درمان فوری است؟

قرص آسیکلوویر نیز همچون پماد آسیکلوویر برای درمان آن استفاده می‌شود. این قرص دارای خواص ضدویروسی است که می‌تواند در کاهش شدت بیماری و افزایش سرعت بهبودی کمک کند. با این حال، استفاده از قرص آسیکلوویر نیاز به نسخه پزشک دارد و تنها باید زیر نظر یک پزشک یا دامپزشک مصرف شود.

درمان آبله مرغان بزرگسال

درمان بزرگسال معمولاً متمرکز بر کاهش علائم و تسریع بهبودی است. در بیشتر موارد، بیماری آبله مرغان در بزرگسالان به صورت خفیفتری ایجاد می‌شود و به طور کلی بهبودی آن نیز سریع‌تر است. استراحت کافی، مصرف مواد غذایی سالم و متنوع، مصرف مایعات به میزان کافی و استفاده از دستمال‌های مرطوب برای تمیزی جوش‌ها می‌تواند در فرآیند بهبودی کمک کند.

شامپو برای آبله مرغان

استفاده از شامپو برای درمان آبله مرغان معمولاً توصیه نمی‌شود. چرا که شامپوها مم

 

منبع

بیشتر بخوانید...

Be the first to write a review

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *