به کلینیک تخصصی ما خوش آمدید…

Secukinumab یا ادالیموماب در هیدرادنیتیس

مکانیسم اثر بیولوژیک‌ها

ادالیموماب و سکوکینوماب هر دو بیولوژیک‌هایی هستند که در درمان هیدرادنیتیس سوپوراتیو (Hidradenitis Suppurativa) استفاده می‌شوند.ادالیموماب یک مهارکنندهٔ عامل تومور نکروز فاکتور-آلفا (TNF-α) است. این عامل التهابی توسط سلول‌های سیستم ایمنی تولید می‌شود و در بیماران با هیدرادنیتیس سوپوراتیو نیز افزایش یافته است. ادالیموماب با متصل شدن به TNF-α، فعالیت آن را مهار کرده و به کاهش التهاب و علائم بالینی هیدرادنیتیس سوپوراتیو کمک می‌کند.

سکوکینوماب (Secukinumab)

سکوکینوماب یک مهارکنندهٔ مستقیم عامل تومور نکروز فاکتور-آلفا (TNF-α) است. این دارو با متصل شدن به TNF-α، فعالیت آن را مهار کرده و به کاهش التهاب و علائم بالینی هیدرادنیتیس سوپوراتیو کمک می‌کند.

سکوکینوماب (Secukinumab) یک داروی بیولوژیکی است که درمانی برای برخی از بیماری‌های التهابی است. این دارو از خانواده مهارکننده‌های فاکتور نکروز تومور آلفا (TNF-α) است و به عنوان یک مهارکننده سیتوکین 17A (IL-17A) عمل می‌کند. سکوکینوماب برای درمان پسوریازیس (یک بیماری پوستی مزمن) و آرتریت پسوریازیک (یک بیماری التهابی مفصلی) تأیید شده است.

عملکرد سکوکینوماب در اثر مهار IL-17A، کاهش التهاب و علائم بیماری را به همراه دارد. IL-17A، یک سیتوکین التهابی است که در فرایندهای التهابی و پاسخ ناشی از سیستم ایمنی نقش دارد. سکوکینوماب با متصل شدن به IL-17A، توانایی ارسال این سیتوکین را مهار می‌کند و در نتیجه به کاهش التهاب و علائم بیماری کمک می‌کند.

مهمترین استفاده‌های سکوکینوماب در حال حاضر برای درمان پسوریازیس و آرتریت پسوریازیک است. این دارو معمولاً به صورت تزریق زیرجلدی تجویز می‌شود و نیاز به نظارت پزشکی دارد. قبل از استفاده از سکوکینوماب، مشاوره و توصیه پزشک خود را دریافت کنید و از تمامی عوارض جانبی و محدودیت‌های مربوطه آگاه شوید.

هیدرادنیتیس سوپوراتیو چیست؟

هیدرادنیتیس سوپوراتیو یک بیماری التهابی پوستی است که با تشکیل آبسه‌های دردناک در ناحیهٔ زیربغل، تناسلی و دیگر مناطق بافت چربی پر اتاقی (apocrine glands) همراه است. این بیماری به صورت مزمن و پیشرونده پیش می‌رود و برای بیماران تحمیل عارضهٔ فیزیکی و روانی قابل توجهی است.

علت ایجاد هیدرادنیتیس سوپوراتیو هنوز به طور کامل مشخص نشده است. با این حال، برخی از عوامل زیر براین بیماری تأثیرگذار می‌باشند:

  • ژنتیک: وجود عوامل ژنتیکی در برخی افراد ممکن است باعث افزایش احتمال ابتلا به هیدرادنیتیس سوپوراتیو شود.
  • بافت چربی پر اتاقی: تمایل بیشتر به تشکیل آبسه‌ها در مناطقی که بافت چربی پر اتاقی بیشتری دارند.
  • عوامل هورمونی: تأثیر هورمون‌ها در تنظیم فعالیت بافت چربی پر اتاقی و التهابات مرتبط با هیدرادنیتیس سوپوراتیو.
  • عفونت‌ها: برخی عفونت‌ها می‌توانند به عنوان عامل شروع یا تشدید هیدرادنیتیس سوپوراتیو عمل کنند.

 

منبع

اکنه
“`

 

بیشتر بخوانید...

Be the first to write a review

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *