به کلینیک تخصصی ما خوش آمدید…

بیماری های پوستی: معرفی، علائم، عکس و درمان

مقدمه

بیماری های پوستی یک رده از بیماری ها هستند که در پوست ایجاد می شوند و تأثیر زیادی بر روی سلامت و کیفیت زندگی افراد دارند. این بیماری ها می توانند در انواع و اشکال مختلفی ظاهر شوند و نیازمند تشخیص و درمان مناسب باشند. در این متن، به بررسی بیماری های پوستی مختلف می پردازیم و علائم و درمان هر یک را توضیح می دهیم و عکس نمونه نشان می دهیم.

بیماری پوستی ماکولار (Macular Amyloidosis):

بیماری پوستی ماکولار یک بیماری مزمن است که به علت تجمع آمیلوئید در پوست ایجاد می شود. این بیماری معمولاً با ظاهری از جمله چین و چروکی در پوست، لکه های قهوه ای تیره یا خاکستری رنگ و خارش همراه است. درمان بیماری پوستی ماکولار شامل استفاده از کرم ها و قرص های ضد التهابی و ضد حساسیت است. همچنین، استفاده از محافظت از پوست در برابر آفتاب و اجتناب از عوامل تحریک کننده می تواند به بهبود علائم این بیماری کمک کند.

ماکولار

بیماری پوستی ایکتیوز (Ichthyosis):

بیماری پوستی ایکتیوز یک اختلال ژنتیکی است که باعث خشکی شدید و ترک خوردن پوست می شود. پوست در این بیماری خشک و مقاوم به ترطیب است و شباهتی به پوست ماهی دارد. علائم ایکتیوز شامل پوست خشک، ترک خوردن پوست، قرمزی و خارش است. درمان این بیماری شامل استفاده از کرم ها و لوسیون های مرطوب کننده پوست، کرم های ضد التهابی و استفاده از محصولات حاوی اسیدهای چرب امگا 3 و 6 است.

بیماری گال (Scabies):

بیماری گال یک عفونت ناشی از نقل حشرات است که توسط پشمک های گال زنده به پوست منتقل می شود. علائم این بیماری شامل خارش شدید، خطوط راه راه قرمز رنگ بر روی پوست، جوش ها و حتی زخم های باز می باشد. درمان بیماری گال شامل استفاده از کرم ها و لوسیون های ضد عفونی کننده، قرص های ضد قارچ و شمعاینه و درمان عفونت های دیگری که ممکن است به وجود بیایند، مانند عفونت های باکتریایی.

گال

بیماری پسوریازیس (Psoriasis):

بیماری پسوریازیس یک بیماری التهابی است که تأثیر مستقیمی بر پوست دارد. علائم این بیماری شامل لکه های قرمز و ضخیم در پوست با جوش های ناشی از لایه های پوستی متخلخل است. این بیماری معمولاً در ناحیه زانوها، آرنج ها، پوست سر و صورت دیده می شود. درمان بیماری پسوریازیس شامل استفاده از کرم ها و قرص های ضد التهابی، استفاده از نوردرماتولوژی (ترکیبی از نور درمانی و درماتولوژی) و در صورت لزوم، استفاده از داروهای سیستمیک مانند متوترکسات می باشد.

صدفی

بیماری پوستی صدف:

بیماری پوستی صدف یک بیماری التهابی است که به صورت لکه های قرمز، پوست خشک و ترک خورده، جوش ها و ترشح زرد رنگ روی پوست مشخص می شود. این بیماری معمولاً در نواحی مفصلی مانند زانوها و آرنج ها، پوست سر و صورت رخ می دهد. درمان بیماری پوستی صدف شامل استفاده از کرم ها و لوسیون های ضد التهابی، استفاده از نوردرماتولوژی و در صورت لزوم، استفاده از داروهای سیستمیک می باشد.

بیماری پوستی زونا (Zoster):

بیماری پوستی زونا با ویروس واکسنله است. علائم این بیماری شامل حساسیت و درد شدید در ناحیه ای واحد از بدن، طیفی از حباب های دردناک و قرمز رنگ است. بعد از چند هفته، حباب ها خشک و پوستی می شوند. درمان بیماری پوستی زونا شامل استفاده از آنتی ویروس ها مانند آسیکلوویر، کرم های ضد درد و ضد التهاب، و در صورت لزوم، استفاده از داروهای ضد اضطراب است.

زنا

اگزما (Eczema):

اگزما یک بیماری پوستی التهابی است که با خشکی، خارش، التهاب و ترشحات ریزپوستی روی پوست همراه است. علائم اگزما می تواند در هر قسمتی از بدن ظاهر شود، اما معمولاً در نواحی خمیری مانند زانوها.

اگزما

پیسی (Vitiligo)

یسی یک بیماری پوستی خودایمنی است که باعث ایجاد لکه های سفید روی پوست می شود. در این بیماری، سلول های پیگمانتیشن (سلول هایی که مواد رنگی پوست را ترشح می کنند) تخریب می شوند، که منجر به کاهش میزان رنگدانه در پوست می شود. این لکه های سفید معمولاً در نواحی قابل مشاهده مانند صورت، دستها، پاها و نواحی تنشین مانند زانوها و آرنج ها ظاهر می شوند. درمان پیسی شامل استفاده از کرم های روشن کننده پوست، کرم های استروئیدی، درمان های نوری مانند فوتوتراپی و در صورت لزوم، جراحی پیوند پوست می باشد.   پیسی یک بیماری پوستی خودایمنی است که منجر به تخریب سلول های پیگمانتیشن در پوست می‌شود. این باعث کاهش میزان رنگدانه در پوست می‌شود و لکه‌های سفید روی پوست ظاهر می‌شود. این لکه‌ها ممکن است در نواحی مختلف بدن مانند صورت، دستها، پاها، زانوها و آرنج‌ها ظاهر شوند. پیسی معمولاً بدون علائم دیگر درمانی همراه است و درمان آن به منظور کاهش ظاهر لکه‌ها و بازگشت رنگ پوست می‌باشد. این شامل استفاده از کرم‌های روشن کننده پوست، کرم‌های استروئیدی، درمان‌های نوری مانند فوتوتراپی و در صورت لزوم، جراحی پیوند پوست می‌شود.

پیسی

قارچ پوستی (Fungal Infections of the Skin)

قارچ پوستی یک عفونت باکتریایی است که به علت رشد و تکثیر قارچ ها بر روی پوست ایجاد می شود. این بیماری می تواند به شکل جوش ها، خارش، التهاب و ترشحات مختلفی روی پوست ظاهر شود. نواحی متداولی که تحت تأثیر قارچ پوستی قرار می گیرند عبارتند از: پا، ناخن ها، بینی، دست ها و نواحی مرطوب مانند زیر بغل و دور مقعد. درمان قارچ پوستی شامل استفاده از کرم ها و لوسیون های ضد قارچ، قرص ها و در صورت لزوم، مصرف داروهای سیستمیک است.  قارچ پوستی ناشی از رشد و تکثیر قارچ‌ها در پوست است. این بیماری ممکن است باعث ایجاد جوش‌ها، خارش، التهاب و ترشحات مختلفی روی پوست شود. نواحی متداولی که تحت تأثیر قارچ پوستی قرار می‌گیرند عبارتند از: پا، ناخن‌ها، بینی، دست‌ها و نواحی مرطوب مانند زیر بغل و دور مقعد. درمان قارچ پوستی شامل استفاده از کرم‌ها و لوسیون‌های ضد قارچ، قرص‌ها و در صورت لزوم، مصرف داروهای سیستمیک است.

قارچ پوستی

ضایعات پوستی (Skin Growths)

ضایعات پوستی به نمونه های مختلفی از تغییرات پوستی اطلاق می شود که می توانند به صورت توده ها، زخم ها، زگیل ها و سایر تغییرات مشاهده شوند. این ضایعات ممکن است مربوط به عوامل مختلفی باشند، از جمله خالکوبی، آکنه، پاپیلوما، مولوسکوم، آفتاب سوختگی و سرطان پوست. درمان ضایعات پوستی بستگی به نوع تغییرات دارد و ممکن است شامل جراحی، لیزر، کرم های خاصو داروهای دیگر باشد که توسط پزشک تجویز می‌شوند.

رشد پوستی

جوش رزاسیا (Rosacea)

جوش رزاسیا یک بیماری پوستی مزمن است که باعث التهاب و قرمزی در ناحیه صورت می شود. علائم شایع شامل لکه های قرمز یا صورت قرمز، جوش های قرمز، عروق بینی گسترده شده و ضایعات پوستی مانند پاپول ها و پاستول ها هستند. جوش رزاسیا معمولاً در افراد بالغ با پوست حساس و نازک رخ می دهد. درمان جوش رزاسیا شامل استفاده از کرم ها و ژل های ضد التهاب، محصولات مراقبت از پوست ملایم، لیزر و در صورت لزوم، مصرف داروهای سیستمیک می باشد.   جوش رزاسیا یک بیماری پوستی مزمن است که باعث التهاب و قرمزی در ناحیه صورت می‌شود. علائم شایع شامل لکه‌های قرمز یا صورت قرمز، جوش‌های قرمز، عروق بینی گسترده‌شده و ضایعات پوستی مانند پاپول‌ها و پاستول‌ها هستند. جوش رزاسیا معمولاً در افراد بالغ با پوست حساس و نازک رخ می‌دهد. درمان جوش رزاسیا شامل استفاده از کرم‌ها و ژل‌های ضد التهاب، محصولات مراقبت از پوست ملایم، لیزر و در صورت لزوم، مصرف داروهای سیستمیک می‌باشد.

جوش

جوش صورت

زکیل تناسلی

زگیل تناسلی

سرطان پوست

سرطان پوست

دکتر معمارصادقی

دکتر معمارصادقی

نی نی سایت

دکتردکتر

 

 

بیشتر بخوانید...

Be the first to write a review

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *