به کلینیک تخصصی ما خوش آمدید…

پسوریازیس ناخن و درمان‌ها

مقدمه

پسوریازیس ناخن، یکی از مشکلات پوستی است که می‌تواند بر روی ناخن‌های دست و پا ایجاد شود. این بیماری معمولاً به صورت تغییرات در ناخن‌ها شامل ضخیم شدن، ترک‌ها، تغییر رنگ و شکستگی‌ها ظاهر می‌شود.

علائم

پسوریازیس ناخن می‌تواند به صورت ضخیم شدن، ترک‌های عمودی ، پوسته‌ پوسته شدن، تغییر رنگ و حتی جدا شدن ناخن از پایه ظاهر شود. در برخی از موارد، علائم مراحل اولیه غیرقابل مشاهده باشند و تنها با استفاده از نمونه قابل تشخیص باشند.

درمان

برای درمان ، بهتر است به یک دکتر متخصص پوست مراجعه کنید. دکتر دکتر می‌تواند با بررسی علائم و تشخیص صحیح، درمانی مناسب برای شما تجویز کند. در صورت تایید تشخیص، می‌تواند شما را به یکی از روش‌های زیر ارجاع دهد:

  • مصرف قرص‌ها و داروهای سیستمیک و تزریقی: دکتر ممکن است قرص‌ها و داروهای سیستمیک را به شما تجویز کند. این قرص‌ها معمولاً برای کاهش التهاب و کنترل پسوریازیس ناخن مصرف می‌شوند و باید طبق دستورات پزشک مصرف شوند.
  • استفاده از کرم‌ها و پمادهای موضعی: برخی از کرم‌ها و پمادهای موضعی می‌توانند به درمان پسوریازیس ناخن کمک کنند. این محصولات باید به طور منظم و طبق دستورات استفاده شوند.
  • تزریق دارو: دکتر ممکن است داروهایی را به صورت تزریقی تجویز کند. این روش به کاهش التهاب و بهبودی سریع‌تر  کمک می‌کند.
  • ترمیم: در برخی موارد، وقتی پسوریازیس ناخن باعث آسیب به ناخن می‌شود، ترمیم با استفاده از روش‌های مختلف انجام می‌شود. این روش‌ها شامل استفاده از پروتزهای ناخن.

مراقبت‌های خانگی

به‌طور همزمان با درمان‌های پزشکی، می‌توانید از مراقبت‌های خانگی نیز استفاده کنید. مراقبت از ناخن‌ها و پوست دور آن‌ها می‌تواند به بهبودی سریع‌تر و کنترل بهتر پسوریازیس ناخن کمک کند. مراقبت‌های خانگی شامل موارد زیر می‌شوند:

  • حفظ تمیزی و خشکی ناخن‌ها
  • استفاده از محصولات ضدقارچ موضعی به دستور دکتر
  • استفاده از محافظت‌کننده‌ها و دستکش‌ها در مواجهه با مواد شیمیایی

توصیه‌های پایانی

در نهایت، برای درمان پسوریازیس ناخن و کنترل علائم آن، مهم است که با دکتر متخصص پوست خود مشورت کنید. دکتر می‌تواند بر اساس شدت بیماری و وضعیت شما، بهترین راهکارها و درمان‌ها را تعیین کند. همچنین، حتماً دستورات و نکات درمانی دکتر را رعایت کنید و در صورت بروز هرگونه علائم جدید یا نگران‌کننده، به او اطلاع دهید.

منابع

  • دکتر دکتر، متخصص پوست و پزشکی استفاده از عکس‌ها
  • نی نی سایت، مقالات مرتبط

nail psoriasis

 

بیشتر بخوانید...

Be the first to write a review

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *